top of page

Language

Flag_of_Turkey.svg.png

EN

TR

turkish soc.jpg

Edinburgh Üniversitesi Türk Derneği ile işbirliği içinde

Türkiye

the knot.png

Genel bilgi

Finans

Birleşik Krallık'a uluslararası bir öğrenci olarak geldiğinizde, bir banka hesabı oluşturabilirsiniz. Üniversite ücretlerinizi, kiranızı, elektrik faturalarınızı vb. ödemek için bir hesaba ihtiyacınız olacak. Hesabınızı yurtdışından kullanmak para birimi dönüştürme ücretlerine yol açabileceği için Birleşik Krallık banka hesabı oluşturmak faydalıdır. Ancak, bir öğrenci hesabı oluşturamayacağınızı, yani ücretsiz demiryolu kartları veya kredili mevduat hesapları (İngiliz vatandaşları için mevcut olan) gibi avantajlara erişemeyeceğinizi belirtmek önemlidir.

 

Banka hesabı oluşturma: Birleşik Krallık'ta bir banka hesabı açmak için pasaportunuza; biyometrik oturma izninize; öğrencilik durumunuza ilişkin kanıtınıza (MyEd'de bulunabilir); ve adres kanıtınıza ihtiyacınız olacak. Öğrenci yurdunda kalıyorsanız ve adınıza herhangi bir faturanız yoksa, MyEd'de bir banka tanıtım mektubu bulabilirsiniz. Bazı bankalar bunu mektubu öğrenci statüsünün kanıtı ve adres kanıtı olarak da kabul etmektedir.

 

Edinburgh'daki Bankalar: Edinburgh'daki bankaların büyük bir çoğunluğu uluslararası bankalardır ve ya Avrupa'da ya da yalnızca Birleşik Krallık'ta erişilebilir durumdadır.

Dahil olanlar:

 

·         Barclay'ler

·         HSBC

·         Lloyds Banking Group (RBS, Bank of Scotland, Halifax, vb.)

·         NatWest

·         Santander

·         TSB

·         Al Rayan Bankası

 

Yukarıda listelenen bankalar, yurt dışından para yatırma ve gönderme işlemlerinde daha düşük ücretler sunmaktadır. Ancak, bir bankaya kaydolmadan önce lütfen bankaların tüm artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurun. Bu bankalar hakkında daha fazla bilgiyi Öğrenciyi Kurtar adresinde bulabilirsiniz. Bir hesap açarken, bir cari hesap oluşturmayı tercih edebilirsiniz, çünkü bunlar genellikle belirli bir miktara kadar herhangi bir ücret ödemezler.

 

Bununla birlikte, geleneksel bir banka hesabı oluşturmanın bazı alternatifleri vardır. Monzo ve Revolut gibi bankalar, hem ev hem de üniversite için yalnızca bir hesap isteyen öğrenciler için idealdir. Bu hesapların uluslararası ücretleri yoktur ve yalnızca çevrimiçi bankalar olarak kabul edilir. Bu nedenle, hesabınızı oluşturmak için bir şubeye gitmeniz gerekmeyecektir. Lütfen bir karar vermeden önce her bankanın artılarını ve eksilerini dikkatlice değerlendirin.

 

Bütçeleme Uygulamaları: Öğrenciyken günlük harcamalarınızı takip etmenize yardımcı olacak indirebileceğiniz çeşitli uygulamalar vardır. Yolt gibi uygulamalar, paranızı nasıl harcayacağınızı planlamanıza ve belirli kategoriler için haftalık/aylık harcamalarınıza ulaştığınızda bilgilendirilmenize olanak tanır. Öğrenci yurduna kalıyorsanız, elektrik, gaz vb. faturalar ücrete dahil edilecektir. Bu nedenle, bu öğeleri bütçenize dahil etmek zorunda değilsiniz. Yemekli bir konaklamadaysanız, büyük olasılıkla ücretinize kahvaltı ve akşam yemeği de sunulacaktır.

 

Ayrıca çok çeşitli ürünler için öğrenci indirimleri kazanmanızı sağlayan belirli uygulamalar da vardır. Unidays ve Studentbean, öğrenci olarak size büyük tasarruflar sağlayan iki önde gelen öğrenci indirim uygulamasıdır. Tek yapmanız gereken, üniversiteye kaydınız tamamlandıktan sonra öğrenci numaranız ile üye olmak. Ayrıca Honey gibi en iyi indirim kodlarını arayan Google Chrome uzantıları da vardır. Tüm bu seçenekler, istediğiniz her şeyi fiyatın çok altında almanıza olanak tanıyacak ve böylece “öğrenci bütçesi” fikrini yeniden tanımlayacaktır.

Sağlık hizmetleri

Üniversitedeyken, GP (Genel Pratisyen) olarak da adlandırılan bir doktora kaydolmanız inanılmaz derecede önemlidir. Bu, üniversitede hastalanmanız veya yaralanmanız durumunda gerçekten önemli olan NHS ve ücretsiz kamu sağlık hizmetlerine erişmenizi sağlayacaktır.

Edinburgh'da birçok pratisyen hekim vardır ve hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu keşfedebilir ve onlara kayıt olabilirsiniz. Ancak, Edinburgh Üniversitesi'nin öğrencilerin kayıt yaptırabileceği Bristo Meydanı'nda bulunan kendi Üniversite Sağlık Hizmeti vardır. Lütfen unutmayın - Üniversite Sağlık Servisi her yıl yeni hastaları kaydeder, ancak kontenjan sınırlıdır, bu nedenle onlara kaydolamazsanız, şehirde farklı bir doktora kaydolmanız gerekecektir.

Bir pratisyen hekime kaydolmak şu anda özellikle önemlidir, ayrıca kayıtlı olmak aynı zamanda bir doktorla görüşmenize ve kendi ülkenizde almış olabileceğiniz çoğu reçeteyi yeniden doldurmanıza da olanak tanır. GP uygulamalarını burada bulabilirsinizhttps://www.nhsinform.scot/scotlands-service-directory/gp-practices.

Daha sonra yeni hasta kabul edip etmediklerini öğrenmek için onları arayabilirsiniz. GP muayenehanelerinin yeni hastalara kapalı olması alışılmadık bir durum değildir, bu nedenle yeni hastalara ne zaman yeniden açılacaklarını ve sürecin nasıl işlediğini sorabilirsiniz. Bir diş hekimi ve gözlükçüye de, bu özel hizmetlere ihtiyaç duymanız halinde kayıt olabilirsiniz. Daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıyı kontrol ediniz.

https://www.ed.ac.uk/students/health-wellbeing/health-services

Acil Durum Numaralari

Hayatı tehdit eden bir acil durum varsa, hemen 999'u arayın.

 

İşler planlandığı gibi gitmediğinde iletişime geçilebilecek çok sayıda kaynak vardır:

 • Acil ancak yaşamı tehdit etmeyen tıbbi acil durumlar için 111'de NHS 24'ü arayın.

 • Acil durumlar için 101'den polise ulaşabilirsiniz.

 • Üniversite Güvenlik Departmanına +44 (0) 131 650 2257 numaralı telefondan ulaşılabilir.

Yardım Hattı Numaraları

 

Anonim ve gizli bir desteğe ihtiyacınız varsa, lütfen 20:00-8:00 saatleri arasında +44 (0) 131 557 4444 numaralı telefondan ücretsiz Nightline ile iletişime geçmekten çekinmeyin. Onlara çevrimiçi olarak da https://ednightline.com linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Samiriyeliler, duygusal destek için biriyle konuşmak istediğinizi hissettiğinizde günde 24 saat ulaşabilirsiniz: 116 123. Ayrıca çoğu şubede birisiyle yüz yüze görüşebilirsiniz veya e-posta ve mektup iletişime geçebilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen www.samaritans.org adresini ziyaret edin.

 

Taksiler

 

Uber, Edinburgh'da yaygın olarak bulunur ve güvenli olduğu kabul edilir.


Telefonunuzu, arkadaşlarınızı, cüzdanınızı vb. unuttuysanız, EUSA'nın Merkezi Taksiler ile bir planı vardır, bu taksiler sizi eve götürecektir ve sadece öğrenci numaranızı (s1234567) vermeniz yeterlidir - EUSA size daha sonra ne kadar borcunuz olduğuna dair bir e-posta gönderecektir. Merkez Taksiler Edinburgh çevresinde araba sürerken bulunabilir, ancak telefonla da iletişime geçilebilir: +44 (0) 131 229 2468.

Edinburgh'da Kiralama

Ev arama

Edinburgh'da öğrenci olarak kalacak bir yer ararken, bütçenizin yanı sıra ihtiyaçlarınıza da uygun bir yer bulmak önemlidir! Neyse ki, birden fazla yaşam seçeneği mevcut ve burada konut tavsiyelerine kısa bir genel bakış bulacaksınız.

 

Seçenek 1- Özel Kiralama

Bir ev sahibinden veya acenteden özel kiralama, üniversite öğrencileri arasında çok popülerdir çünkü genellikle öğrenci konaklamasından daha ucuzdur ve istediğiniz konut türü için daha fazla seçenek vardır.

Burada, çeşitli kiralama acentelerinden mülk bulabileceğiniz web sitelerine birkaç bağlantı verilmiştir.

https://www.onthemarket.com/to-rent/property/edinburgh/

https://www.rightmove.co.uk/property-to-rent/Edinburgh.html

ÖNEMLİ İPUCU: Bu web sitelerine bakarken, ilgilendiğiniz gayrimenkullerin kiralama acentesi şirketlerine bir göz atın ve onları arayın veya doğrudan web sitelerine bakın. Popüler daireler hızla tükenecek, bu nedenle kiralama acentelerinin kendileri ile iletişime geçerek bir mülk hakkında daha hızlı bilgi edinebilirsiniz.

 

Seçenek 2- Üniversite Öğrenci Yurtları

Öğrencilerin ilk yıllarında üniversite konaklamalarında (salonlarda) yaşamaları yaygındır ve UoE öğrencileri için en büyük konaklama yeri Pollock Salonlarıdır. Ancak, yurtlar için çeşitli seçenekler vardır ve burada üniversitenin sunduğu konaklama olanaklarını keşfetmeniz için bir bağlantı bulunmaktadır.

https://www.accom.ed.ac.uk/for-students/search-for-accommodation/

 

Seçenek 3- Amaca Uygun Özel Öğrenci Konaklamaları

Bu, özel bir şirket tarafından yönetilen ve genellikle daha pahalı olan öğrenci konaklama yeridir. Ancak, bu konaklama birimleri genellikle merkezi bir konuma sahip olduğundan ve hizmetler fiyata dahil olduğundan çok uygun olabilir.

EUSA web sitesinde Edinburgh'da konaklama bulmak için çok kapsamlı bir rehber bulunmaktadır ve daha fazla rehberlik arıyorsanız, sayfanın bağlantısı aşağıdadır.

https://www.eusa.ed.ac.uk/support_and_advice/the_advice_place/accommodation/look_for_accommodation/how_to_find_accommodation/

Konsey Vergisi nedir?

Belediye (konsey) Vergisi, bölgedeki her bir mülk için yerel makamlar tarafından alınan bir ücrettir. Okullar, kütüphaneler ve çöp toplama gibi yerel hizmetler için ödeme yapılmasına yardımcı olur. Ödediğiniz belediye vergisi miktarı, içinde yaşadığınız mülkün değeri de dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır.

Tam zamanlı bir öğrenciyseniz, belediye vergisi ödemeniz gerekmeyebilir. Çoğu tam zamanlı öğrenci muaftır ve belediye vergisi ödemek zorunda değildir. Aşağıdaki durumlarda ödeme yapmanız gerekebilir:

·         Mülkünüze sahipseniz ve diğer öğrencilere kiralayorsanız

·         Yarı zamanlı öğrenciyseniz

Belediye Vergisi ödemeniz gerekiyorsa ve evinizdeki tek sorumlu kişi sizseniz, tek kişi için %25 indirim alabilirsiniz.

Size ayrı kira sözleşmesi olan diğer kiracılarla aynı tesisleri paylaştığınız bir mülkte yaşıyorsanız (örneğin, bir banyoyu veya mutfağı paylaşıyorsanız), o zaman Belediye Vergisinden sorumlu olan kişi ev sahibiniz olabilir. Bir fatura almamanızı sağlamak için muafiyetinizi normal olarak talep etmelisiniz.

Belediye Vergisi ödemeniz gerekiyorsa, herhangi bir sorun yaşamamak için mümkün olan en kısa sürede ödemeyi organize etmelisiniz. Tam bir yıl için ödeme yapıyorsanız, varsayılan olarak 10 taksit halinde ödeme yapmanız istenir, ancak otomatik ödeme ile ödeme yaparsanız 12 ay boyunca ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca faturanızda belirtilen süre içinde ödeme yapmakta zorlanıyorsanız daha uzun süre talep edebilirsiniz.

Belediye Vergisi ödemeniz gerekmiyorsa, Edinburgh Belediye Meclisi aracılığıyla muafiyet başvurusunda bulunmanız gerekir.https://www.edinburgh.gov.uk/discounts-exemptions/student-council-tax-discount/1

Cep telefonu sözleşmeleri

Birleşik Krallık'taki ve yurtdışındaki arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim halinde kalmanız önemlidir. Nereden geldiğinize bağlı olarak, bir Birleşik Krallık telefon planı oluşturmak iyi ve uygun maliyetli bir fikir olabilir. Halihazırda AÇA tabanlı bir telefon planınız varsa (AB + Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn), muhtemelen henüz geçiş yapmanız gerekmez - Birleşik Krallık'tayken telefon planınız sizden ekstra ücret almaz. Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılma kararı (Brexit) etrafında değişen politikalar varsa, bu gelecekte değişebilir.

 

Dünyanın başka bölgelerinden geliyorsanız, bir Birleşik Krallık telefon planı oluşturmak iyi bir fikir olabilir. Bu pahalı olmak zorunda değil! Üç, giffgaff ve EE, ayda 5 sterlinden başlayan ve hemen hemen her süpermarkette veya çevrimiçi olarak satın alınabilen telefon planlarına sahiptir. Çoğu sağlayıcı, yalnızca SIM paketleri için 12 veya 24 aylık bir sözleşme olmaksızın aylık ödeme seçeneği sunar.

Refah ve Destek

Öğrencilerin her yönden desteklenmesi önemlidir.

Öğrenci kartınızın arkasında sağlık kaynakları ve yardım satırları bulacaksınız, ancak

Tavsiye Yeri:

Tavsiye Yeri, EUSA'nın bir parçasıdır ve size dinlerken yüksek kaliteli tavsiyeler ve özel bilgiler sunar, tarafsız ve yargısız tavsiyeler sağlar. Microsoft Teams randevusundan Tavsiye Yeri ile e-posta ile iletişime geçmenin birçok farklı yolu vardır.

 

Şu anda Covid-19 Kapanmaları sırasında Telefon ve E-posta tavsiyesine açıktır.
 

Gece hattı:

Nightline, Edinburgh Üniversitesi öğrencileri tarafından yönetilen akşam 8'den sabah 8'e kadar açık olan bir destek ve bilgi hizmetidir.https://ednightline.com

 

SAMH (İskoç Ruh Sağlığı Derneği):

SAMH, İskoçya genelinde yetişkinlerin ve gençlerin ruh sağlığını ve refahını destekleyen bir dernektir.

SAMH Bilgi Hizmetleri: Pazartesiden Cumaya 08:00 - 18:00 saatleri arasında mevcuttur.

Telefon: 0344 800 0550

E-posta: info@samh.org.uk

samh.org.uk/info

 

Edinburgh'a özgü SAMH konumu:

Redhall Walled Garden halka açıktır, ancak ihtiyacı olan herkese bir yardım ve destek alanı sunar.

 

Müsaitlik: Pazartesiden Cumaya 09:00-16:00

Telefon: 0131 443 0946

E-posta: redhall@samh.org.uk
 

Nefes alanı:

Breathing Space Scotland, kaygı, düşük ruh hali ve depresyonla mücadele ederek 16 yaşın üzerindeki herkese destek sunuyor. Breathing Space Scotland, dinleyerek, tavsiyelerde bulunarak ve bilgi sunarak güvenli ve destekleyici bir alan sağlar.http://nefes alanı.scot

 

Ücretsiz Arayın: 0800 83 85 87

Ücretsiz Regl Dönemi Ürünlerine Erişim:

Tüm hijyen ürünlerini ve regl dönemi ürünleri İskoç Hükümeti tarafından ücretsiz hale getirilmiştir. Bu ürünler, Kampüs'te aşağıdaki linkte listelenen yerlerde ücretsiz olarak mevcuttur.

Ayrıca regl dönem ürünlerinin kapınıza teslim edilmesini sağlayan hizmetler de bulunmaktadır.

https://www.ed.ac.uk/students/health-wellbeing/health-services/period-products

Yolculuk

Edinburgh, şehrin her yerine yolcu taşıyan mükemmel bir toplu taşıma ağına sahiptir. Şehirin küçük boyutu, şehir merkezindeki hemen hemen her yere yürüyerek bile hızla erişilebilir olduğu anlamına gelir - eğer yürümeye hazırsanız!


Edinburgh'daki üç ana toplu taşıma şekli vardır: otobüs, tramvay ve kiralanabilir bisikletler.

 

Edinburgh Havalimanı'ndan:

Edinburgh Havaalanı ile Şehir Merkezi arasındaki ulaşım bağlantıları aşırı derecede iyidir: sizi şehrin birçok yerine götürmek için bolca seçenek mevcuttur.

 • Otobüsler açık ara en ucuz seçenek. Tek bir bilet size 4,50 sterline ve bir açık dönüş 7,50 sterline ve Edinburgh'un diğer otobüs ve tramvay ağlarından yararlanmanıza izin veren bir Günü Bilet size 10 sterline mal olacaktır. Daha fazla bilgi için lütfenhttps://www.lothianbuses.com/our-services/airport-buses/

  • Airlink 100, St Andrew Meydanı'na (New Town) gider ve her 30 dakikada bir hareket eder. Ortalama yolculuk süresi 30 dakikadır.

  • Skylink 300, Suregon's Hall'a (Newington - Merkez Kampüsün yakınında) gider ve her 60 dakikada bir hareket eder. Ortalama yolculuk süresi 50 dakikadır.

  • Skylink 200 ve 400 - sırasıyla Leith ve Fort Kinnaird'e gider.

 • Tramvaylar - Edinburgh bir tramvay hattına sahiptir, ancak en uygun seçenektir. Her 7 dakikada bir havaalanından kalkan tramvaylar sizi 7 £ karşılığında Princes Street'e götürür.https://edinburghtrams.com

 • Taksiler - Edinburgh Havalimanı, gelen yolcu terminalinin dışında özel bir siyah taksi durağına sahiptir. Taksiler muhtemelen en pahalı seçenektir - ancak çok fazla bagajla seyahat ediyorsanız bunları tavsiye ediyoruz. Alternatif olarak Uber, Capital Cars (0131 777 7777) ve Central Taxis (0131 229 2468) gibi önceden rezerve edilmiş taksiler sizi terminalden alacaktır.

 

Diğer havalimanlarından:

 • Edinburgh'a Glasgow Havaalanı, Dundee Havaalanı ve Newcastle Havaalanı da dahil olmak üzere az sayıda başka havaalanından erişilebilir. Edinburgh ve bu şehirler arasında sınırlı sayıda otobüs seferleri vardır ancak çok daha hızlı ve daha verimli bir tren ağını da mevcuttur. Daha fazla bilgi için lütfen https://www.edinburghairport.com/transport-links/buses-and-coaches sitesini ziyaret edin veya https://www.thetrainline.com aracılığıyla tren bileti rezervasyonu yapın.

 

Edinburgh Waverley İstasyonu'ndan:

 • Edinburgh Waverley, şehrin kalbinde, Prince's Street'in kuzey ucunda yer alan Edinburgh'un merkez tren istasyonudur. Edinburgh Waverley, İskoçya'nın diğer bölgeleri de dahil olmak üzere Birleşik Krallık'ın her yerine, Euston ve King's Cross dahil olmak üzere az sayıda Londra İstasyonuna tren seferleri düzenlemektedir - önceden rezervasyon yaptırmanız durumunda makul fiyatlarla 5 ½ saatten daha kısa sürede Londraya ulaşabilirsiniz (https://www.thetrainline.com/train-times/edinburgh-to-london).

 • Princes Street boyunca Edinburgh Waverley'e ya da yakınlarına çok sayıda otobüs seferleri vardır. Lütfen daha fazla bilgi için https://www.lothianbuses.com  adresine.

 

Edinburgh içinde ulaşım

 

Yürüyerek:

 • Edinburgh son derece küçük ve kompakt bir başkenttir. Şehir merkezindeki hemen hemen her yere yürünebilir.

 • Pollock Salonları ile Merkez Kampüs (George Meydanı) arası yürüyüş yaklaşık 10-15 dakika sürer ve Pollock ve King's Buildings arası yaklaşık olarak 25 dakikadır.

 

Bisiklet:

 • Bisiklet, şehri hızlı bir şekilde dolaşmak için başka bir kolay ve güvenilir seçenektir. £50-£300+ arasında değişen ikinci el bisikletler, Soul Cycles (1 Brougham Pl, Edinburgh EH3 9HW - Meadows dışında) veya Edinburgh Bicycle Cooperative'den (8 Alvanley Terrace, Edinburgh EH9 1DU - off) satın alınabilir. Bruntsfield). Bir bisiklet satın almaya karar verirseniz, ne yazık ki Edinburgh'da bisiklet hırsızlıkları yaygın olduğundan, uygun, sağlam bir kilit (20 £+) satın almanızı öneririz.

 • Ayrıca Edinburgh'da hem özel hem de sokakta çok sayıda bisiklet parkları bulunmaktadır. Üniversite, beş kampüsün tamamında (Central, King's Buildings, BioQuarter, Easter Bush ve Western General) ve Pollock Salonlarında güvenli bisiklet parkları sunmaktadır. https://www.ed.ac.uk/transport/cycling/facilities/bike-parking

 • Just Eat Cycles, Edinburgh'un hem pedallı hem de elektrikli bisikletler sunan halka açık bisiklet programıdır. Bu kırmızı/turuncu bisiklet noktalarını, Pollock Salonları ve Central/KB kampüsleri dahil olmak üzere şehrin her yerine dağılmış halde bulabilirsiniz. Üniversitede çok uygun fiyatlı bir öğrenci indirimi mevcuttur: £ 10 için, elektrikli bisikletle 3 dakikalık sürüşten sonra 10p/dakika ve pedallı bisikletle 60 dakikalık sürüşten sonra 5p/dakika olmak üzere 4 aylık erişim elde edersiniz (not - bir İngiltere telefon numarası gereklidir). Öğrenci indirimi hakkında daha fazla bilgi için lütfen bkz.https://edinburghcyclehire.com/buy/studentpass. Döngü şeması hakkında daha fazla bilgi için lütfen bkz.https://edinburghcyclehire.com.

 

Otobüsler:

 • Edinburgh'un otobüs ağı geniş, ucuz ve güvenilirdir. Airlink/Skylink otobüsleri hariç tüm otobüsler için tek bilet 1,80 £'dir ve temassız bir kartla ödenebilir (veya değişiklik - tam değişiklik gerekir).

 • Ağ - Edinburgh otobüs ağı hakkında bilgi şu adreste bulunabilir:https://www.lothianbuses.com/maps-and-times/network-maps/. Hem iOS hem de Android işletim sistemlerinde bulunan Transport for Edinburgh uygulaması, rotaları ve otobüs/tramvay saatlerini öğrenmenin en iyi yoludur -https://tfeapp.com. Pollock Salonlarının yakınından geçen otobüsler şunlardır: 2, 3, 5 ,7 , 8, 14, 29, 30, 31, 33, 37, 47, 49, N3, N30, N31, N37, X29, X31 ve X37.

 • King's Buildings - bir dizi otobüs King's Buildings'te durmaktadır - lütfen bakınhttps://www.ed.ac.uk/transport/travelling-here/kings-buildings/by-busdaha fazla bilgi için. Öğrencileri Central (Bristo Meydanı'nın dışında) ile King's Buildings Kampüsü arasında feribotla taşıyan indirimli bir servis otobüsü mevcuttur. 10 dakika. Covid kısıtlamaları nedeniyle servis otobüsünün şu anda askıya alındığını ve 2021/22 Yarıyılında yeniden başlamasının planlandığını unutmayın.

 • Ridacard - Lothian Buses'ta düzenli bir yolcuysanız, şehirde 7/24 sınırsız seyahat sağlayan iyi bir değer seçeneği olan Ridacard satın almak akıllıca olabilir. Her gün otobüs için ödeme yapmaktan daha ucuzdur. Ridacard'lar, öğrenci indirimi ile yılda 510 £ veya Otomatik Ödeme yoluyla 45 £/ay karşılığında satın alınabilir. Daha fazla bilgi için lütfen bkz.https://www.lothianbuses.com/ridacard/

Oylama ve Seçimler

Ulusal Seçimler

İskoçya Birleşik Krallık'ın bir parçası olmasına rağmen, İskoç Parlamentosu devredilmiştir, yani seçilmiş temsilciler veya MSP'ler (İskoç Parlamentosu Üyeleri), sağlık ve eğitim gibi belirli alanlarda kendi politikalarına karar verebilirler. İskoç Parlamentosu, en fazla sandalyeye sahip partiye (şu anda İskoç Ulusal Partisi) liderlik eden Birinci Bakan (şu anda Nicola Sturgeon) tarafından yönetilmektedir.

 

İskoçya'daki herkes 8 MSP tarafından temsil edilmektedir. Biri seçim bölgesi MSP'si ve diğer 7'si bölgesel MSP'dir. Oy kullanmaya gittiğinizde, iki oy pusulası alacaksınız. Biri, seçim bölgesi MSP'nizi seçmeniz içindir. Diğeri ise bölgeniz için bir siyasi parti (veya bağımsız aday) seçmeniz içindir.

 

2020 İskoç Seçimi (Franchise ve Temsil) Yasası, İskoçya'da ikamet eden tüm uluslararası kişilerin yerel ve İskoç Parlamentosu seçimlerine oy vermek için kayıt yaptırabileceğini belirtir. Bunu resmi web sitesi üzerinden kayıt olarak yapabilirsiniz.https://www.mygov.scot/register-to-vote-scotland/register-to-vote-online.

 

Birleşik Krallık'ta okurken kendi ülkenizde bir seçim yapılırsa ve oy kullanmak istiyorsanız, tavsiye almak için ülkenizin Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğu ile iletişime geçin. Bir denizaşırı oylama, normalden daha erken kayıt olmanızı ve oy vermenizi gerektirebilir, bu nedenle seçim yapıldıktan sonra mümkün olan en kısa sürede tavsiye alın.

 

Öğrenci Seçimleri

Öğrenci Birliği 12 kişilik bir ekip tarafından yönetilir. Bunlar arasında 5 seçilmiş “Sebt Memuru” ve 7 atanmış Mütevelli bulunur. Her yıl ilkbaharda seçimler yapılır, bu nedenle EUSA'ya çevrimiçi kayıt yaptırdığınızdan emin olun.

Konsolosluk bilgileri

Edinburgh, İskoçya'nın başkenti olsa da, Birleşik Krallık'taki tüm uluslararası elçilikler Londra'da bulunmaktadır. İskoçya'da, her ülke Edinburgh'daki belirli başkonsolosluklar tarafından temsil edilir. Başkonsolosluklar, vize başvurularından kendi ülkenizden acil yardıma kadar her türlü konuda yardımcı olabilir.

Başkonsoloslukların kapsamlı listesi ve iletişim bilgileri için lütfen aşağıya tıklayınız.

http://edinburg.bk.mfa.gov.tr/Mission

Kültürel Bilgi

Temel Mağazalar

·         Akdeniz Mediterranean Supermarket 

 

Yemek yiyebileceğiniz yerler

·         Ada restaurant

·         Café Truva

·         Meze Meze

·         Pera

·         Turkish Bakery Pide & Borek

·         Hanedan

·         Kukina

·         Olly Bongo's​

 

İbadet yerleri

·         Edinburgh Central Mosque

 

Türk Toplumunun Etkinlikleri

·          

Gece Hayatı: Kulüpler ve Publar

·          

Herhangi bir ek kültürel bilgi

EDINBURGH UNIVERSITY TURKISH SOCIETY (social media links)

 • Facebook
 • Instagram
Finans
Edinburgh'da Kiralama
Acil Durum Numaralari
Cep telefonu sözleşmeleri
Refah ve Destek
Yolculuk
Oylama ve Seçimler
Konsolosluk bilgileri
Kültürel Bilgi
Sağlık hizmetleri
bottom of page